Dlaczego szyba do kominka jest okopcona?
Brudna szyba kominkowa o poranku to zmartwienie w nie jednym domu. Co warto wiedzieć, żeby szyba do kominka była mniej okopcona? Ogromne znaczenie ma tutaj nasz opał. Drewno do palenia w kominku powinno być dokładnie wysuszone, a najlepiej sezonowane przez dwa lata. Palenie mokrym, czy wilgotnym drewnem powoduje właśnie, że szyba się mocno zabrudza. Wybierając rodzaj drewna unikajmy drzew iglastych ze względu na to, że zanieczyszczają przewód kominowy. Żeby szyba do kominka nie była okopcona należy palić suchym, sezonowanym drewnem.
Co osadza się na szybie do kominka?
Na szybie kominkowej osadza się sadza inaczej zwana jako kopeć. Sadza powstaje na skutek niepełnego spalania produktów, które w swoim składzie zawierają duże ilości węgla. Jak wiadomo, sadza jest czarna i tłusta, co utrudnia jej szybkie usunięcie. Aby szyba do kominka była dobrze wyczyszczona należy użyć preparatów rozpuszczających tłuszcz, a następnie zmyć smugi z powierzchni. To właśnie końcowe polerowanie szyby kominkowej wpłynie na efekt wizualny naszej pracy związanej z czyszczeniem szyby. A czym czyścić szybę kominkową oraz ją polerować – o tym poniżej.
Czym czyścić szybę kominkową?
Wszystko zależy od poziomu zabrudzenia szyby do kominka. Do wyboru mamy detergenty gotowe ze sklepu oraz sposoby domowe. Pamiętajmy, że nawet przy bardzo dużym zabrudzeniu szyby kominkowej nigdy nie używamy preparatów ściernych powodujących zarysowania na powierzchni. Szkło po prostu ma to do siebie, że się rysuje – zawsze bierzmy to pod uwagę. Przed pierwszym czyszczeniem w kominku warto zapoznać się z zaleceniami producenta w tym temacie. Mycie szyby kominkowej zależne jest też od rodzaju szyby, który posiadamy. Szyb samoczyszczących do kominka, jeśli potrzebują odświeżenia nie trzemy silnymi detergentami.
Jakie detergenty wybrać do czyszczenia szyby kominkowej?
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych do czyszczenia kominka. Nie będziemy polecać konkretnej firmy – opnie wśród klientów w każdym przypadku są podzielone. Warto jednak zwrócić uwagę na postać środka do czyszczenia szyby kominkowej. Do czyszczenia szyby do kominka ze względu na konieczność wykonania czynności w pionie, lepiej sprawdzą się preparaty w formie pianki. Pianka podczas zalecanego moczenia szyby kominkowej dłużej będzie utrzymywała się na powierzchni i nie dostanie się w miejsca niechciane np. pod uszczelkę powodując później korodowanie części kominka. Szybę kominkową można czyścić środkami do piekarnika, czy grilla.
Ogromnym plusem gotowych preparatów jest to, że mamy pewność, że ich użycie usunie nawet najtrudniejsze zabrudzenia, jednocześnie nie niszcząc, nie rysując szyby i nie uszkadzając uszczelek izolacyjnych.
Jakie sposoby domowe są dobre do czyszczenia szyby kominkowej?
Klienci najczęściej polecają metodę na popiół z kominka. Trzeba jednak pamiętać, żeby zwrócić uwagę na niedopalone drobinki drewna, które mogą zarysować szybę. Nie wspominając już, że w popiele mogą znajdować się gwoździki, czy inne przedmioty pochodzące z drewna. Na zwilżoną gąbkę, czy zwilżony ręcznik papierowy nakładamy popiół z kominka i tak czyścimy. Popiół połączony z substancjami smolistymi zbryla się, dzięki czemu brud sam odpada od szyby. Następnie szybę doczyszczamy ciepłą wodą i porządnie osuszamy ręcznikiem papierowym.
Drugą metodą jest czyszczenie octem – dla mniej zabrudzonej szyby w stosunku pół na pół z wodą. Dla bardzo brudnej szyby można użyć octu bez rozcieńczania.
Czym wypolerować szybę kominkową?
Detergenty gotowe do czyszczenia kominka, czy domowe sposoby jak najbardziej pomogą nam pozbyć się sadzy i substancji smolistych z szyby, jednak żeby szyba do kominka cieszyła nasze oko należy ją później dopolerować. Na szybie zwykle po usunięciu sadzy zostaje wiele smug. Pierwszy sposób to polerowanie starymi gazetami (nie kolorowymi magazynami!). Drugim sposobem jest doczyszczenie alkoholem wysokoprocentowym, lub po prostu biopaliwem.
Czym czyścić szybę do kominka samoczyszczącą?
Jak sama nazwa wskazuje szyba z powłoką z tlenków metali sama się czyści. Jednak, aby tak się działo, w kominku musi być utrzymywana wysoka temperatura, a do palenia przeznaczone tylko sezonowane drewno. W przypadku, gdy szyba samoczyszcząca zabrudzi się sadzą, do jej czyszczenia należy używać wody, wody z łagodnym detergentem, płynu do szyb, lub miotełki którą delikatnie zmieciemy brud. W przypadku tej szyby nigdy nie używamy ostrych przedmiotów do czyszczenia, ani bardzo agresywnych detergentów.
Czyszczenie szyby kominka – jeszcze kilka rad
Czyszczenie szyby kominka będzie łatwiejsze jeśli wykonamy je na płasko. Niektóre systemy umożliwiają proste i szybkie zdemontowanie drzwiczek.
Przed czyszczeniem zawsze należy upewnić się, czy szyba kominkowa jest już chłodna.
Warto przynieść drewno około doby przed planowanym wrzuceniem do paleniska, aby je dosuszyć.
Do czyszczenia szyby kominkowej należy zaopatrzyć się w rękawiczki ochronne, a nawet okulary.
Powodzenia 🙂 !