Z czym wiąże się wymiana szyby kominkowej? I jak się do tego przygotować?
Z czym wiąże się wymiana szyby kominkowej?
Wymiana szyby kominkowej to zwykle zdarzenie niezapowiedziane, nieoczekiwane i niechciane w każdym domu. Szkło żaroodporne to materiał kruchy, który może pęknąć bez większej przyczyny. Czasem jednak szyba pęka pod wpływem naszej ingerencji. Kiedy szyba do kominka pęknie, chcemy ją jak najszybciej wymienić. Wymiana szkła w kominku będzie wiązała się z naszym wysiłkiem związanym z jej demontażem, zmierzeniem, oczyszczeniem ramy, a następnie montażem nowej. Dla domowego budżetu to też nie mały koszt.
Jak się przygotować do wymiany szyby do kominka?
Ze względu na to, że szyba do kominka może pęknąć w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia, nie da się idealnie przygotować do jej wymiany. Jeśli szyba kominkowa pęknie, na początku dajmy sobie troszkę czasu na jej dokładne zmierzenie. To od naszego pomiaru będzie zależał późniejszy montaż i prawidłowe funkcjonowanie instalacji kominkowej. Szybę kominkową najlepiej zmierzyć na płasko demontując drzwiczki.
Jak ułatwić sobie montaż szyby kominkowej?
Z pewnością montaż szyby kominkowej ułatwi nam zmierzenie starej szyby. Zaoszczędzimy czas potrzebny na pomiar ramy. Warto jednak zerknąć na ramę, ile luzu potrzebnego do montażu ma uszkodzona szyba – może okazać się że rama troszkę odkształciła się pod wpływem długoletniego używania.
Kolejną rzeczą jest wykonywanie czynności w poziomie, na płasko. Aż trudno nam wyobrazić sobie, ile trzeba się natrudzić montując szybę do kominka w pionie.
Montaż szyby do kominka będzie łatwiejszy jeśli pod ramę położoną na płasko dołożymy jeszcze stary ręcznik, czy koc. Będziemy mieć większą pewność, że jeśli upuścimy szybę, to nam od razu nie pęknie, czy się nie wyszczerbi.
I jeszcze taka rada na miarę dzisiejszych czasów. Jeśli nigdy nie mieliśmy do czynienia z montażem szyby, warto zerknąć na dostępne w Internecie filmiki. Z pewnością ułatwią nam zadanie. Czasem nawet może okazać się, że po wpisaniu modelu kominka zdamy sobie sprawę, że czegoś brakowało po wcześniejszym montażu.
Szyba kominkowa – materiał kruchy
Podejmując wyzwanie wymiany szyby kominkowej pamiętajmy, że szyba żaroodporna to materiał kruchy i nie lubiący naprężeń. Krawędź szyby jest niezwykle wrażliwa na wszelkie uderzenia- jeśli stukniemy gdzieś krawędzią szyby kominkowej niemal jest pewne, że nam pęknie. Jeśli nie pęknie, może się wyszczerbić, co zmniejszy jej wytrzymałość. Podczas montażu warto szybę do kominka postawić (położyć) na dywanie, a całą czynność wykonać na grubym ręczniku, lub starym kocu.
Jak zmniejszyć koszty wymiany szyby kominkowej?
Jedynym rozwiązaniem, które pomoże nam zmniejszyć koszty podczas wymiany szyby do kominka jest montaż we własnym zakresie. Zamontowanie szyby w drzwiach kominka to dodatkowy koszt doliczany do ceny szyby. Często, jeśli nie mamy możliwości dowiezienia drzwiczek, fachowiec doliczy nam również koszt dojazdu.
Montaż szyby kominkowej to nie jest trudna sprawa. Potrzeba jednak trochę cierpliwości i zdolności manualnych.
Dlaczego przy wymianie szyby kominkowej uwzględniamy luz?
Bardzo ważne jest żeby przy wymianie, a przede wszystkim pomiarze szyby kominkowej uwzględnić tzw luz. Szyby nie lubią naprężeń. Nie można szyb montować na styk od brzegu do brzegu. Dodatkowo podczas palenia w kominku trzeba uwzględnić współczynnik rozszerzalności cieplnej głównie metalu z którego wykonana jest rama. Zawsze przy szybach kominkowych uwzględniamy luz od 2 do 5mm, odejmując tą wartość od długości i szerokości szyby. Ważne jest też, żeby nie dokręcać do końca śrub, które trzymają szybę.
Ile będzie trwała wymiana szyby kominkowej?
Czas wymiany szyby kominkowej to głównie czas związany z dostawą szyby żaroodpornej do domu. Dlatego staramy się żeby nasze szyby trafiały do Państwa jak najszybciej. Najczęściej w ciągu 24 godzin szyba kominkowa jest u Państwa w domu. Starannie przycinamy szyby i ekspresowo nadajemy przesyłkę. Nasze szyby do kominka ze szlifowanymi krawędziami są gotowe do montażu. Szyby do kominka samoczyszczące oznaczamy wskazując, którą stroną montować do środka paleniska.