Pęknięta szyba kominkowa

Właśnie pękła szyba kominkowa i zastanawiasz jak to się stało? Przyczyn może być wiele. Jeśli szyba do kominka niedawno była wymieniona niestety reklamacja pękniętej szyby do kominka, to kwestia bardzo sporna. O ile gwarancja obejmuje wady jakościowe szkła żaroodpornego, o tyle z uszkodzeniami mechanicznymi jest spory problem. Szkło jest materiałem kruchym i może pęknąć w najmniej spodziewanym momencie. Podpowiemy, jak tego uniknąć, wskazując na możliwe scenariusze pęknięcia szyby.

Szkło nie lubi naprężeń

Zawsze podczas składania u nas zamówienia, upewniamy się, czy klient nie podał wymiaru „na styk” ramy kominkowej. Dlaczego? Szkło nie lubi naprężeń. Nie możemy zamawiać szyby idealnie pasującej do wielkości przygotowanego na nią otworu w drzwiczkach kominka. Musimy zachować luz wielkości 2 do 5mm odejmując tą wartość z długości i szerokości całkowitego wymiaru miejsca na szybę kominkową. Jeśli mimo wykonania pomiaru z luzem, szyba okazuje się ledwo wciskać w ramę, nie wpychajmy jej na siłę. Czasami tak bywa, że się pomylimy. Czasem rama długo używanego kominka mogła ulec odkształceniu, stąd szyba nie będzie pasowała. Nie ma sensu wciskać jej na siłę – pęknie przy pierwszym rozpaleniu. Koniecznie jest przerobienie szyby do kominka. Jaka jest więc główna przyczyna pękających szyb? Najczęściej pęknięcie szyby kominkowej wynika ze złego jej wymierzenia i montowania poprzez wciskanie na siłę.

Szyba w kominku nie lubi metalu

Kolejną przyczyną pęknięcia szyby w kominku jest jej niezabezpieczenie przed bezpośrednim stykaniem się z metalem. Oczywiście drzwi kominkowe są przeróżne i każdy producent zaleca swój sposób montażu. Najczęściej jednak, szkło od ramy metalowej oddziela sznur żaroodporny. Pod metalowe podkładki również powinniśmy podłożyć kawałek uszczelki. Możemy ją wykonać ucinając sznur żaroodporny i odpowiednio go ugniatając.

Śrub w drzwiczkach kominkowych nie dokręcamy do końca

Śruby w drzwiczkach kominkowych, to najczęściej główny element mocujący szybę do kominka. Montaż szyby kominkowej powinien być wykonany na płasko. Dzięki czemu z łatwością ocenimy jak głęboko wkręcamy śruby i zostawimy im niezbędny luz. Śrub nigdy nie dokręcamy do końca, a tym bardziej nie dociskamy próbując „porządnie” wkręcać. Śruby to przecież metal, który nagrzewa się i rozszerza pod wpływem ciepła z paleniska.

Gwałtowne uderzenie kawałka drewna

Choć szyby kominkowe wytrzymują temperaturę aż do 900ºC może się zdarzyć, że rozpalone drewno uszkodzi nam szkło. Ale żeby doszło do pęknięcia szyby, kawałek drewna musi spać w sposób gwałtowny uderzając ostrą krawędzią. Warto drewno w kominku wkładać w sposób uniemożliwiający spadanie, czy przewracanie się na szybę kominkową.

Szyba kominkowa, a szok termiczny

Gwałtowna zmiana temperatury, czyli szok termiczny może wpływać na naszą szybę kominkową. W naszej ofercie najwyższą odporność na szok termiczny ma szyba do kominka samoczyszcząca – jest to najnowsze, japońskie szkło IV generacji. Co w tym temacie może powodować pęknięcie szyby kominkowej? Może to być bardzo drastyczna zmiana temperatury, lub czyszczenie rozgrzanej szyby bardzo zimną wodą.

Czy szybę do kominka można skleić?

Pamiętajmy, że pękniętą szybę kominkową zawsze trzeba jak najszybciej wymienić. W trosce o bezpieczeństwo nie zaleca się sklejania szyby do kominka dostępnymi na rynku preparatami. Po sklejeniu nigdy nie będziemy mieć pewności, czy z kominka nie wydobywają się szkodliwe gazy, którymi można się zatruć. Miejsce pęknięcia pod wpływem ciepła z rozpalonego paleniska będzie się rozszerzało, co może stać się przyczyną pożaru. Jeśli jesteśmy zmuszeni przez chwilę używać pękniętej szyby, musi to być zrobione pod naszą ścisłą kontrolą. Służymy radą podczas mierzenia i zamawiania szyby do kominka oraz ekspresową wysyłką. Większość naszych szyb dociera do klientów w ciągu 24 godzin od zamówienia! Zadzwoń, pomożemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *