Czy szyba hartowana może mieć zastosowanie do kominka?

W związku z różnym nazewnictwem stosowanym potocznie, często klienci szukając szyby do kominka mówią, że chcą szkło hartowane. Jednak szkło hartowane, a szkło żaroodporne to dwa różne rodzaje szkła. Szkło żaroodporne wytrzymuje temperaturę nawet do 900ºC, więc może mieć kontakt z paleniskiem. Szyby hartowane mogą mieć zastosowanie przy kominku, lub pod kominkiem- będą spełniać funkcje ochronne i zwiększać nasze poczucie bezpieczeństwa. Takie szyby zabezpieczą podłogę, czy meble przed uszkodzeniem spowodowanym przez iskry, czy spadające kawałki drewna. Ich zastosowanie daje znacznie lepszy efekt wizualny, niż położenie blachy przy kominku. Podczas składania zamówienia warto poinformować w jakim celu zamawiamy szybę.

Jakie właściwości ma szyba hartowana do kominka?

Szyba hartowana do kominka jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne od szyb ze zwykłego szkła. Poza tym wykazuje większą wytrzymałość na szok termiczny, czyli gwałtowne zmiany temperatury.

Wizualnie szyby hartowane nie różnią się od zwykłych szyb. Szyby po procesie hartowania zmieniają swoje właściwości fizyczne. Ważną cechą dla szkła hartowanego jest również to, że szyb hartowanych nie można poddawać obróbce. Każda próba obróbki będzie powodowała natychmiastowe rozbicie szkła. Dlatego zanim zamówimy szkło hartowane, kilka razy sprawdźmy, czy projekt szyby spełnia nasze oczekiwania i potrzeby.

Dlaczego szyba hartowana do kominka jest bezpieczniejsza, niż zwykła?

Należy pamiętać o tym, że szyba hartowana również może ulec rozbiciu. Szyby hartowane stosowane w celach ochronnych przy kominku mają przewagę nad zwykłym szkłem, ponieważ rozpadają się na tysiące drobnych, nieostrych kawałków. Co prawda, ich sprzątanie jest niezwykle czasochłonne, jednak ryzyko skaleczenia jest bardzo niskie. Poza tym wytrzymałość mechaniczna jest około 6-krotnie większa od zwykłej szyby. W przypadku nieszczęśliwego wypadku jest mniejsza szansa na zbicie szyby.

Szyba hartowana do kominka na wymiar

Tak samo jak szyby żaroodporne do kominka, tak i szyby hartowane wykonujemy na wymiar, według projektu klienta. Szyby mogą mieć otwory, czy dowolne wycinanki. Dodatkowo można wybrać pożądaną przez nas grubość szkła. Warto jednak pamiętać, że w przypadku pomyłki podczas składania zamówienia nasz błąd jest już nieodwracalny. W szkle hartowanym nie można wykonywać żadnych przeróbek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *