Co to jest szkło kominkowe?

Szkło kominkowe jest to specjalny rodzaj szkła, który ma być odporny na działanie wysokich temperatur. Szkło takie fachowo nazywamy szkłem żaroodpornym. Szkło żaroodporne charakteryzuje się wysoką odpornością na gwałtowne zmiany temperatur. Szkło kominkowe, które mamy w ofercie ma wytrzymałość termiczną aż do 900°C. Tłumacząc prościej – ten rodzaj szkła może mieć kontakt z ogniem, lub być narażony na ogrzewanie.

Dlaczego w kominku montuje się specjalne szkło kominkowe?

W kominkach, czy piecykach montuje się szkło kominkowe, ponieważ są to miejsca gdzie występują wysokie temperatury. Pojawia się też ogień. W takich warunkach konieczne jest zastosowanie szkła żaroodpornego. Szkło żaroodporne nie stopi się jak i nie ulegnie pęknięciu w granicach swojej wytrzymałości termicznej. Trzeba jednak pamiętać, że szkło kominkowe ma podobną wytrzymałość mechaniczną, co zwykłe szkło float, dlatego podczas montażu i czyszczenia należy zachować odpowiednią ostrożność.

Czy w kominku można zastosować inne szkło, niż szkło kominkowe?

Szkło kominkowe jest to jedyny rodzaj szkła, które może mieć zastosowanie w instalacjach grzewczych. Szkło takie ma najwyższą wytrzymałość termiczną z wszystkich rodzajów szkła dostępnego na rynku. Dlatego szkło żaroodporne ma zastosowanie w kominkach z paleniskiem na drewno, czy w piecykach typu koza. Jest jeszcze jeden rodzaj szkła, który montuje się w kominkach. Jednak dotyczy to tylko (!) biokominków. Jest to szkło hartowane. Ma wytrzymałość termiczną do 300°C. Nie można więc szkła hartowanego zastosować w tradycyjnym kominku. O szkle hartowanym więcej pisaliśmy tutaj.

Czy szkło kominkowe można kleić?

Szkła kominkowego NIE można kleić. Nie istnieje metoda, która pozwalałaby „naprawić” rozbitą szybę do kominka. Nie zaleca się również używania paleniska, gdy szyba jest tylko pęknięta. Szybę kominkową, która uległa uszkodzeniu należy wymienić. Alternatywą dla szyby jest wstawienie blachy żaroodpornej. A dlaczego szyba do kominka mogła pęknąć? Zapraszamy po więcej tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *