Czy w kominku jest szkło hartowane?

Wśród części naszych klientów chcących kupić szybę do kominka funkcjonuje określenie szyba hartowana do kominka. Nie jest to jednak poprawne nazewnictwo dla szyby umieszczonej w drzwiach kominkowych. W kominkach, czy piecykach stosuje się szkło żaroodporne. Szyba do tradycyjnego kominka, gdzie szkło ma kontakt z ogniem nie może być hartowana. Szkło hartowane to nie jest to samo, co szkło żaroodporne.

Co to znaczy, że szkło jest hartowane?

Szkło hartowane jest to szkło, które dzięki podgrzewaniu w piecu hutniczym wzmacnia swoją wytrzymałość mechaniczną. Jest sześciokrotnie bardziej odporne na różne uderzenia od zwykłej szyby. Poza tym szkło hartowane jest bardziej wytrzymałe termicznie od zwykłej szyby float. Wytrzymuje jednak temperatury do ok 300°C. Jest to zbyt niska odporność termiczna żeby takie szkło zastosować bezpośrednio przy palenisku. Szkło hartowane czasami bywa nazywane szkłem bezpiecznym – dlatego, że w przypadku uszkodzenia pęka na wiele małych kawałków, które nas nie pokaleczą.

Czy szkło hartowane można zastosować w kominku?

Szkło hartowane można zastosować tylko w niektórych rodzajach biokominków. O tym decyduje producent. Nie stosujemy szkła hartowanego w tradycyjnych kominkach, czy piecykach, które mają palenisko. Wytrzymałość termiczna do 300ºC nie gwarantuje nam bezpieczeństwa zastosowania przy ogniu. W kominkach stosujemy tylko szkło żaroodporne.

Jak odróżnić szkło hartowane od szkła żaroodpornego?

Czy można odróżnić szkło hartowane od żaroodpornego? Można odróżnić gołym okiem. Szkło żaroodporne ma barwę lekko słomkową. Szkło hartowane jeśli nie było inaczej zamówione – jest bezbarwne. Przykładając białą kartkę papieru możemy stwierdzić z jakim szkłem mamy do czynienia. W przypadku zbicia szkła hartowanego – pęka ono na mnóstwo małych kawałeczków. Szkło żaroodporne kruszy się, jeśli krawędź nie była poddana obróbce i pęka na duże, ostre kawałki.

Gdzie montuje się szkło hartowane?

Szkło hartowane montuje się w celach ochronnych i poprawy bezpieczeństwa w domu. Ze szkła hartowanego wykonywane są blaty szklane, zabudowy prysznica, czy półki w lodówce. Jeśli chodzi o kominki, szkło hartowane montuje się na podłodze przed kominkiem, na ścianach niedaleko paleniska, czy pod piecykami typu koza. Po szkle hartowanym można chodzić, a nawet skakać 😉 Najsłabszym miejscem jest krawędź szkła hartowanego, dlatego warto uważać, aby nie zahaczyć takiego szkła metalowym przedmiotem. O szkle hartowanym pod kominek pisaliśmy tutaj.

Gdzie kupić szkło hartowane?

Szkło hartowane można kupić w firmach specjalizujących się obróbką szkła. Szkło hartowane to produkt dostępny tylko na zamówienie. Każda szyba hartowana wykonywana jest według specjalizacji podanej przez klienta. Jest to więc produkt na wymiar. Szkła hartowanego nie można przerabiać – wybuchnie na mnóstwo odłamków. U nas przygotowanie szkła hartowanego trwa do 7 dni roboczych. Szkło można polakierować dowolnym kolorem z palety RAL.

Chcesz zamówić szybę do kominka, lub szybę hartowaną pod kominek – skontaktuj się z nami – 697 525 884.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *