Niedawno wymieniona szyba w kominku sama pękła? Jak to się mogło stać? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas wymiany szyby do kominka.

Szyba do kominka była źle zmierzona

Najczęstszą przyczyną pękających szyb kominkowych jest nieodpowiedni rozmiar szyby. Klienci zamawiają szyby podając wymiar ramy drzwiczek, co jest dużym błędem. Szyba kominkowa jest wtedy za duża i choć są to błędy rzędu milimetrów, mogą spowodować pęknięcie szyby. Szyba do kominka powinna mieć 2 do 5mm tzw. luzu w miejscu jej osadzenia, ze względu na rozszerzalność cieplną materiałów. Zbyt ciasno osadzona szyba kominkowa pęknie pod wpływem naprężeń ze strony rozszerzającego się pod wpływem ciepła szkła i metalu. O tym jak zmierzyć szybę do kominka piszemy tutaj. Szyba do kominka to produkt na wymiar, co oznacza, że przygotujemy go ściśle według Państwa specyfikacji – ma pasować do kominka.

Szyba do kominka była uszkodzona podczas montażu

Montaż szyby do kominka nie jest trudnym zdaniem, ale należy się do niego choć odrobinę przygotować. Zamontowanie szyby kominkowej będzie wymagało od nas trochę staranności i cierpliwości. Nowa szyba do kominka przed montażem powinna być przechowywana na miękkiej powierzchni – nigdy nie na betonie, czy płytkach. Podczas montażu należy uważać żeby nie uderzyć szybą w metal. Każdy kontakt szyby kominkowej z metalem może spowodować wyszczerbienie szyby, lub powstanie rysy. Biorąc pod uwagę fakt, że szkło „pracuje” podczas używania kominka, rysa, czy wyszczerbienie bardzo szybko może spowodować całkowite pęknięcie szyby. Szkło żaroodporne jest bardzo kruchym materiałem.

Szyba do kominka była źle zamontowana

Zły montaż nie oznacza tylko, że szyba kominkowa została nieodpowiednio przykręcona, czy blaszki zostały źle wsunięte. Więcej, nie oznacza lepiej. I dotyczy to uszczelnienia oraz osadzenia szyby kominkowej. Szyba do kominka najczęściej jest montowana na 4 śruby i one w zupełności utrzymają szybę. Nie należy szyby do kominka wklejać na stałe. To samo tyczy się uszczelnienia. Sznur żaroodporny, jeśli jest rowek, należy wcisnąć w odpowiednie miejsce, jeśli nie, sznur podklejamy punktowo, lub wybieramy sznur z taśmą klejącą. Staramy się używać jak najmniej kleju, który może spowodować niepotrzebne usztywnienia na szybie, która wtedy nie będzie mogła odpowiednio rozszerzać się i kurczyć pod wpływem ciepła. Śrub, czy innych elementów kominka nie dokręcamy do końca.

Szyba do kominka była uderzona podczas palenia

Podczas palenia kawałek drewna spadł i uderzył w szybę? Ufff szyba do kominka nie pękła. Jednak… W szkle mogło powstać mikrouszkodzenie, które podczas pracy szkła będzie się stopniowo powiększało. Niestety, choć od razu nie było „śladu”, każde uderzenie, szczególnie w rozgrzaną szybę kominkową może spowodować późniejsze jej pęknięcie.

I jeszcze tak dla przypomnienia. Szyb do kominka nie da się skleić, nie powinno się też używać kominka, czy piecyka z pękniętą szybą. Dbajmy o własne bezpieczeństwo. Szyba do kominka powinna być wymieniona na nową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *