Szyby kominkowe – co to za szkło?

W kominkach, czy piecykach montuje się szkło żaroodporne, potocznie nazywane szkłem kominkowym. Szkło żaroodporne jest to rodzaj szkła, który odporny jest na gwałtowne zmiany temperatury, a przede wszystkim posiada wysoką wytrzymałość termiczną. Japońskie szkło Neoceram, które posiadamy w ofercie ma wytrzymałość aż do 900⁰C. Wizualnie możemy stwierdzić, czy posiadamy szkło żaroodporne po tym, że ma ono barwę słomkową.

Grubość i kształt szyb kominkowych

Standardowa grubość szyb kominkowych to 4 milimetry. Zanim jednak zamówimy szybę do kominka, warto to sprawdzić. Jeśli chodzi o kształt szyb kominkowych to jest tu pełna dowolność. Zajmujemy się tylko szkłem płaskim, które możemy wykonać według rysunku klienta. Najczęściej zamawiana jest szyba kominkowa prostokątna, czasem kwadratowa, lub z łukiem na górze. Rogi szyby mogą być ścięte, lub zaokrąglone. Zdarza się też, że w szybie do kominka musimy wyciąć otwór na uchwyt, lub jakąś rączkę. Zdecydowanie starannie wykonany rysunek w przypadku szyb kominkowych, które nie są prostokątne to podstawa. I nie wymagamy od klientów rysunku technicznego – wystarczy odręczny szkic przesłany jako zdjęcie na nasz numer telefonu.

Wytrzymałość szyb kominkowych

Wytrzymałość szyb kominkowych dla japońskiego szkła żaroodpornego to 900⁰C. W kominku, czy piecyku raczej nie uzyskuje się tak wysokich temperatur. Nie ma więc możliwości żeby szyba do kominka pękła, czy uszkodziła się w inny sposób, od temperatury. Jeśli mamy na myśli wytrzymałość mechaniczną szyb kominkowych jest ona podobna jak dla zwykłej szyby float. Szkło jest to materiał kruchy i może pęknąć na skutek naprężeń, czy nieszczęśliwego wypadku. Na zwiększenie wytrzymałości mechanicznej szyby kominkowej wpływ będzie miała obróbka jej krawędzi – dlatego nasze szyby do kominka zawsze szlifujemy w cenie.

Użytkowanie szyb kominkowych

Szyby kominkowe jak sama nazwa wskazuje zastosowanie mają w kominkach i wszelkiego rodzaju piecykach. Szkło żaroodporne przycięte na wskazany wymiar jest uniwersalne – będzie odpowiednie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest wytrzymałość na wysokie temperatury. Aby na co dzień cieszyć się pięknym i klimatycznym widokiem palącego się drewna, polecamy szyby kominkowe samoczyszczące. Dzięki warstwie z tlenków metali szyby do kominka samoczyszczące nie wymagają intensywnego czyszczenia. Sadza wypala się, a substancje smoliste nie przywierają. Warunkiem jest jednak palenie sezonowanym drewnem.

Gdzie kupić szyby kominkowe

Szyby kominkowe można kupić z pewnością w wielu miejscach. Może to być zamówienie jej od producenta kominka, w sklepie, gdzie kupiliśmy kominek, lub piecyk, lub w firmie oferującej szyby kominkowe na wymiar. Kupując u nas mają Państwo gwarancję, że szyba do kominka jest to produkt odporny na wysokie temperatury i będzie idealnie pasowała do posiadanych drzwiczek. Podczas składania zamówienia zawsze służymy radą w zakresie pomiaru szyby do kominka jak i późniejszego montażu. Zdecydowanie nie ma nic prostszego i szybszego jak zamówienie szyby do kominka u nas telefonicznie, bez zbędnych rejestracji, a później wykonanie samodzielnie montażu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *