Najważniejsze – pomiar szyby do kominka

Rzeczą oczywistą jest, że do pomyślnego montażu i bezpiecznego używania kominka potrzebny jest staranny pomiar szyby kominkowej. Wydaje się to prostą rzeczą, jednak należy pamiętać o kilku zasadach. Z pomiarem należy odczekać aż palenisko wygaśnie – nie mierzymy szyby, bądź ramy od zewnątrz. Jeśli jest taka możliwość, mierzymy starą, uszkodzoną szybę do kominka. Najlepiej ją zdemontować na płasko i mierzyć miarą budowlaną. Podczas mierzenia sprawdzamy, czy szyba kominkowa miała kąty proste, czy ścięte, lub zaokrąglone oraz czy nasza szyba ma jakieś wycięcia. Mierząc starą, pękniętą szybę zwróćmy uwagę, czy rama się nie odkształciła – jeśli tak, warto z wymiaru odjąć 1mm. Jeśli ilość kawałków zbitej szyby uniemożliwia jej zmierzenie to dokonujemy pomiaru ramy. Jednak mierząc ramę odejmujemy z całkowitej długości i szerokości od 2 do 5mm. Szyba kominkowa nie może być wstawiona na styk od brzegu do brzegu. Przy odejmowaniu tych kliku milimetrów warto wziąć pod uwagę szerokość ramy, czy wielkość uszczelki. Szyba do kominka nie może nam wypaść z ramy, lub przesuwać się podczas każdego otwierania i zamykania drzwiczek kominka czy piecyka. Więcej o mierzeniu szyby kominkowej tutaj.

Szyba do kominka po rozpakowaniu

Montaż szyby do kominka nie jest niczym trudnym, jednak szkło jest materiałem kruchym i trzeba zachować szczególną ostrożność. Nowej szyby do kominka nie kładziemy na powierzchni, która może ją uszkodzić – spowodować odpryski. Czyli nie stawiamy szyby kominkowej bezpośrednio na betonie, czy kafelkach. Możemy podłożyć dywanik, lub ręcznik. Miejscem najbardziej narażonym na uszkodzenie szyby do kominka jest jej brzeg oraz rogi, delikatne stuknięcie rogiem może spowodować jego wyszczerbienie. Każde takie małe uszkodzenie szyby może spowodować późniejsze pęknięcie szyby. Nasze szyby do kominka oczywiście są szlifowane w cenie. Wzmacnia to ich wytrzymałość. Szyby żaroodporne cechują się wysoka odpornością na szok termiczny. Jednak w okresie dużych mrozów z montażem i rozpaleniem w kominku należy chwilę odczekać. Dla większego bezpieczeństwa rozpalmy w kominku, gdy szyba będzie miała już temperaturę pokojową.

Montaż szyby do kominka

Zamontowanie nowej szyby do kominka powinno odbywać się w poziomie. Przed montażem warto ponownie sprawdzić wymiary otworu na szybę oraz szyby. Szyba do kominka nie może pasować „na styk”. Przy okazji wymiany szyby kominkowej warto też wymienić uszczelkę, czy sznur. Montaż starajmy się wykonać starannie i powoli (pośpiech przy szkle to nic dobrego). Szkło nie lubi naprężeń – śrub nie dokręcajmy do końca i wszędzie tam, gdzie będziemy mocować szybę zostawmy odrobinę luzu.

Staranna wymiana szyby do kominka

Wymieniając szybę w kominku, czy piecyku pamiętajmy, że to nie jest zadanie na czas. My z naszej strony staramy się wysłać szybę do kominka w ekspresowym tempie. Najczęściej nowa szyba kominkowa jest u Państwa w domu w niecałe 24h. Pomyślny i staranny montaż szyby do kominka to gwarancja bezpieczeństwa i długoletniego używania naszego kominka czy piecyka. Jeśli mają Państwo więcej pytań – służymy pomocą pod numerem 697525884.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *