Ile wytrzyma szyba w kominku?

Szyba do kominka to produkt, który możemy użytkować przez wiele lat. Z większą częścią naszych klientów już nigdy nie będziemy mieć kontaktu. A ile wytrzyma nasza szyba do kominka, to trudne pytanie… Szkło to materiał kruchy i nieszczęśliwy wypadek może spowodować, że szyba pęknie. Możemy jednak sprawdzić specyfikację produktu, który wybieramy i dowiedzieć się jaka jest wytrzymałość termiczna szyby do kominka, którą kupujemy.

Jaka jest wytrzymałość termiczna szyby do kominka?

W naszej ofercie mamy szkło z najwyższą wytrzymałością termiczną na rynku. Jest to japońskie szkło żaroodporne Neoceram. Ma wytrzymałość termiczną 900ºC. Temperatura spalania drewna wynosi od 300 do 600ºC – szyba do kominka z pewnością nie stopi się podczas jego spalania. Szkło z wytrzymałością termiczną do 300ºC, to szkło hartowane. Jest ono tańsze, niż szkło żaroodporne. Nie może mieć jednak zastosowania w kominkach, czy piecykach – warto na to zwrócić uwagę wybierając szybę do kominka. Więcej informacji na temat szkła hartowanego znajda Państwo tutaj.

Jaka jest wytrzymałość mechaniczna szyby do kominka?

Szyba do kominka niestety jest podatna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Wykonana jest ze spieków ceramicznych, co powoduje, że szyba kominkowa jest krucha. W łatwy sposób można ukruszyć brzeg szyby, dlatego nasze szyby do kominka szlifujemy. Szlifowanie brzegów szyby wzmacnia jej wytrzymałość właśnie mechaniczną. Jak długo szyba do kominka będzie użytkowana często zależy od przypadku.

Jak zwiększyć wytrzymałość szyby do kominka?

Żeby szyba do kominka długo cieszyła oko, podczas jej wymiany należy odpowiednio ją zmierzyć. Szyba kominkowa powinna mieć luz na ramie – od 2 do 5mm. O mierzeniu szyby do kominka pisaliśmy tutaj. Wytrzymałość mechaniczną można zwiększyć szlifując jej brzegi, o czym pisaliśmy powyżej. Poza tym z szybą do kominka, tak jak z każdą inną szybą, należy postępować ostrożnie podczas montażu, czy czyszczenia. Każde uderzenie w szybę kominkową może spowodować mikrouszkodzenie, z którego z czasem powstanie pęknięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *