Szyba do kominka – montaż we własnym zakresie, o czym warto pamiętać?

Łatwy i pomyślny montaż szyby do kominka zapewni nam przede wszystkim jedna rzecz. Podstawą udanej wymiany będzie staranny pomiar szyby kominkowej. To właśnie od pomiaru zależeć będzie, czy szyba do kominka wykonana na wymiar będzie dopasowana do posiadanej przez nas ramy oraz jak długo będzie nam służyć. O tym jak zmierzyć szybę do kominka pisaliśmy tutaj. Wymianę szyby kominkowej ułatwi demontaż drzwiczek od kominka, czy piecyka i wykonywanie czynności na płasko. Jeśli rama do kominka posiada uszczelkę, czy sznur żaroodporny, warto go wymienić.

Jakie rodzaje szkła mają przeznaczenie do kominków?

Co można wstawić w ramę drzwiczek kominka, czy piecyka? Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest kupienie szyby żaroodpornej, kominkowej na wymiar. Standardowa szyba do kominka ma 4mm grubości, wytrzymałość 900ºC (szkło japońskie) i lekko słomkową barwę. Oprócz zwykłej szyby do kominka w ofercie mamy również szybę do kominka samoczyszczącą, która po jednej stronie pokryta jest warstwą tlenków metali, dzięki zjawisku pyrolizy taka szyba łatwiej się czyści. W sytuacji kiedy potrzebujemy szybę kominkową od ręki i nie mamy możliwości odebrania od nas osobiście, do ramy kominkowej możemy wstawić odpowiednio zamówioną blachę.

Rozpakowanie szyby do kominka

Zanim rozpoczniemy montaż szyby kominkowej należy ją odpowiednio rozpakować. Każda nasza szyba do kominka jest wkładana w opakowanie dopasowane do jej wielkości. Starannie pakujemy naszą autorską metodą, nie oszczędzając na materiałach. Następnie paczkę zabezpieczamy folią stretch i taśmami. Opakowanie z szybą kominkową należy ostrożnie rozpakowywać przecinając taśmę delikatnie po bokach paczki. Warto rozpakowywać paczkę na miękkim podłożu. Jeśli na zewnątrz panuje minusowa temperatura należy poczekać z montażem, aż szyba nabierze temperatury pokojowej.

Montaż szyby do kominka

Kiedy szybę do kominka mamy już rozpakowaną i umieszczoną na bezpiecznym, miękkim podłożu, czas na wymianę.

1) Najlepiej zdemontować drzwiczki kominka, lub piecyka i umieścić na płasko.

2) Odkręcamy śruby od wewnętrznej strony drzwiczek. Jeśli mamy problem z odkręceniem psikamy sprayem typu WD40, odkręcając stopniowo.

3) Wyjmujemy starą szybę. Oczyszczamy ramę z kawałków szkła oraz starej taśmy, uszczelki.

4) Mierzymy jeszcze raz ramę i sprawdzamy wymiar zamówionej szyby do kominka. Szyba nie może ciasno „wchodzić”.

5) Oczyszczamy delikatnie ramę papierem ściernym.

6) Jeśli pomiędzy szybą a ramą była uszczelka, wymieniamy ją. Uszczelki nie kleimy na sztywno! Używamy sznura żaroodpornego z gotową taśmą, lub punktowo kleju żaroodpornego.

7) Wkładamy nową szybę do kominka.

8) Dokręcamy śruby, blaszki, lub podkładki ale nie do oporu (zostawiamy niewielki luz).

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *